Blog

Słońce, wolne rodniki i antyoksydanty

Wpis ten stanowi kompilację 4 osobnych wpisów opublikowanych rok temu na instagramie. Przeczytacie w nim w pigułce o tym: dlaczego promieniowanie UV przyspiesza procesy starzenia skóry i jak możemy temu przeciwdziałać, czy stosowanie filtrów przeciwsłonecznych negatywnie wpływa na syntezę witaminy D, dlaczego warto stosować filtry przeciwsłoneczne (i nie opalać się na biało-czerwoną flagę;) _______________________________________ Skóra…

Papierosy a stres oksydacyjny

Około 90% nowotworów płuc jest związanych z paleniem tytoniu. Jednakże palenie atakuje nie tylko płuca – z paleniem papierosów związane są również nowotwory m.in. wątroby oraz trzustki. W przypadku każdego z tych nowotworów szanse przeżycia pacjenta kolejnych 5 lat wynoszą mniej niż 20% (odpowiednio 15, 18 i 9%). Dym tytoniowy zawiera ponad 7000 substancji chemicznych,…

5 mitów na temat antyoksydantów

Cześć! Nie było mnie tutaj prawie 2 lata – przez ten czas skupiałam się głównie do popularyzacji nauki na instagramie, gdzie opublikowałam ponad 70 merytorycznych wpisów popularno-naukowych. W ostatnim czasie jednak zaczęłam się zastanawiać jak te treści lepiej spożytkować, ponieważ IG nie posiada wyszukiwarki dedykowanej odszukiwaniu interesujących nas treści na konkretnym profilu, wiele postów po…

Suplementacja antyoksydantami w sporcie

Jeśli byliście kiedyś zainteresowani zakupem suplementu o działaniu antyoksydacyjnym, z pewnością natrafiliście na morze informacji, które można podsumować jednym zdaniem: antyoksydanty to antidotum na wszystkie dolegliwości! Działają przeciwnowotworowo, przeciwwirusowo, wspomagają prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, przedłużają życie, mogą przyczyniać się do poprawienia wyników sportowych… nic tylko kupować i łykać! 🙂 A może wręcz przeciwnie…

Czy witamina C leczy raka? Cz. II. Potencjalne mechanizmy molekularne

Pomimo kontrowersyjności tematu i niejednoznacznych wyników badań klinicznych (o czym pisałam poprzednio), w ostatnich latach przeciwnowotworowe działanie witaminy C stanęło ponownie w świetle reflektorów. A wszystko za sprawą doniesień naukowych wykazujących, że uczestniczy ona w regulacji epigenetycznej aktywności niektórych genów. Zmiany epigenetyczne mogą pociągać za sobą mutacje genetyczne i vice versa, lecz różni je od…

Czy witamina C leczy raka? Cz. I: badania na ludziach

Każdy kto interesował się tematem leczenia raka za pomocą witaminy C z pewnością słyszał o badaniach przeprowadzonych w latach 70-tych przez Ewana Camerona i Linusa Paulinga. W 1976 roku opublikowali wyniki badań klinicznych, w których 100 pacjentów w terminalnej fazie choroby nowotworowej (raka oskrzeli, jelita grubego, żołądka, piersi, nerki, pęcherza, jajników i innych) otrzymywało dożylnie…

Stres oksydacyjny – dobry, zły i brzydki

Czy jest tu ktoś kto nie słyszał nigdy o stresie oksydacyjnym? Z tym pojęciem mogliście się spotkać m.in. w kontekście kosmetologii (fotostarzenie skóry, kosmetyki anti-aging), żywności (antyoksydanty występujące w formie naturalnej i dodatków do żywności), zdrowia (choroby sercowo-naczyniowe, neurodegeneracyjne, nowotworowe i inne) oraz aktywności fizycznej (podczas której organizm generuje nadmiar wolnych rodników). Żeby odzwierciedlić popularność…

Bądź na bieżąco!

Podaj swój adres e-mail, jeśli chcesz dostawać powiadomienia gdy na blogu pojawi się nowy wpis 🙂